2045/1109
Smaragd- og emalje armbånd af 14 kt. guld prydet med talrige smaragdslebne smaragder og blå og hvid emalje. B. ca. 13,5 mm. L. ca. 15,5 cm. Napoli, ca. 1900.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Smaragder og emalje fremstår med afslag og ridser.
Smykker og Fashion, 4. november 2020
Vurdering
Hammerslag