1846/667
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Seks dele graveret glas Bestående af én flakon, én skål samt tre små tallerkener. Alle sign. Udført 1920–1930'erne hos Orrefors, Sverige. Flakon: H. 15,5. Skåle: Diam. 12 og 14. Tallerkener: Diam. 15–15,8. (5)
Lette tegn på brug, herunder enkelte overfladeridser.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag
15 bud