2120/874
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Et par bordlamper af mahogni. Monteret med plisserede skærme. Udført hos Le Klint. H. inkl. skærme 60. (2)
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme krøllede og en skærm med hul.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud