2044/​841

Louise Campbell (f. København 1970)

“Henslængte Klædeskabe”. Et par fritstående reoler af kirsebær. Designet 1999/2000. Udført hos Bahnsen Collection. H. 180. B. 40. D. 30. (2)

Louise Campbell er idag en af de vigtigste, mest alsidige og anerkendte unge designere i Skandinavien. Skabene peger hen imod dualismen i hendes formsprog. Den legende nytænkende form på et hverdagsobjekt kombineret med den traditionelle opmærksomhed på detaljer og respekt for møbelhåndværket. Skabene er ikke længere i produktion.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Enkelte finérskader. Udvendige gummibånd mangler.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag