1951/​30

To damelommeure af 14 kt. guld, hvide skiver med sorte arabertal, støvkapsler af metal samt signet vedhæng af 14 kt. guld med udskåret karneol og urkæde af 8 kt guld. Vægt ca. 77 gr. Kassediam 3–3,3. L. 3,7 og 140. (4)

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Graveret. Kroner, kæderinge samt karabinhage på urkæde ej guld. Ene lommeur med krakeleringer og afslag på skive. Signet med mindre revner samt antaglig repareret.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK