1831/​756

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 290A”. Højrygget lænestol med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med grønt uld. Formgivet 1959. Udført hos Getama, Gedsted.

Købt af nuværende ejer ca. 1965.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds, pletter og huller.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

11 bud

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK