1831/756
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290A”. Højrygget lænestol med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med grønt uld. Formgivet 1959. Udført hos Getama, Gedsted.
Købt af nuværende ejer ca. 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud