2012/​9030

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje båret af egyptiske monopodier, rund base. Skive sign. 'Ch. Noseda á Marseille'. 19. årh.s begyndelse. H. 39. Diam. 15.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger. Revner og rep. på skiven.

Selected, 16. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK