Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Parti fra Villa Adriana med en gående munk. Sign. P. Mønsted Villa Adriana 1929. Olie på lærred. 61,5×40.
Let overfladerensning anbefales.