865/​107

Jens Birkholm (f. Faaborg 1869, d. sst. 1915)

Købt af Faaborg Museum i maj 2016.

“Legeplads i Humboldt Hain i Berlin”. Sign. J. B. 97–98. Olie på lærred. 96×151.

Udstillet: Tranegården, Gentofte, “Jens Birkholms to Byer” 1976 nr. 5.

Maleriet blev malt til snedkermester Lauritz Lassen og hans kone, hos hvem danske kunstnere boede under studieophold i Berlin. Pigen midt i maleriet er Ella Frijs f. i København 1890, som voksede op hos familien Lassen i Berlin, her lærte hun sin fremtidige dr. jur. Andreas Valentin Karberg at kende, der var amtmand i Ringkøbing 1926–1951.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

50.000–70.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK