2125/980
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på seks stole af eg opsat på medestel, heraf to med armlæn. Sæde og ryg udspændt med flet. Model BM 61/62. Formgivet 1957. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Sjeneflet med defekter. En stol med revner i finer ved ryg.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud