2411/727
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor skål af stentøj indvendigt modelleret med riller. Dekoreret med brun og brunsort glasur. Sign. E.ST.N. Udført og mærket hos Saxbo, Danmark, 484. Made 1937–1949. H. 9. Diam. 25,5.
Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024
Vurdering
Hammerslag