2109/931
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Et sæt på fire spisestole med stel af teak. Sæde med flettet søgræs. Model 316. Udført hos Søborg Møbelfabrik. (4)
Litteratur: Noritsugu Oda. “Danish Chairs”, s. 83. Mobilia 1956.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder enkelte ridser og kanthak.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud