2438/​600

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

“Charlotte”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 4274 g. (147)

Bestående af: 6 fiskeknive L. 20,2., 20 middagsknive L. 20., 20 middagsgafler L. 18,6., 3 middagsskeer L. 19,3., 12 frokostknive L. 18,7., 12 frokostgafler L. 17., 19 dessertskeer L. 17,5., 12 kagegafler L. 13,6., 14 kaffeskeer L. 11,7., 6 store teskeer L. 13,7., 12 kompot-/marmeladeskeer L. 14,3., 1 sauceske L. 17,9., 2 smørknive L. 15,2., 1 pålægsgaffel L. 14,6., 3 serveringsskeer L. 18,2., 2 serveringsskeer med firsidet laf L. 20,5., 1 spejlægske L. 19,9., 1 steggaffel L. 20.

Middagsknive med mere omfattende slitage herunder flere stålblade med “hak” og kratere i stålets overflade og på kanter. Nogle middagsgaflers spidser let bøjede. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?