2438/​599

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Studielampe”. Et par væglamper af patineret messing ilagt halvkugleformede skærme af opalglas. Model 10630. Udført hos Louis Poulsen. H. 14. Diam. 12. (2)

Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.

Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen, Jørgen Sestoft, Morten Lund: “Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”, gengivet og omtalt s. 242–243. Disse lampetter oprindeligt ophængt Radiohuset i København uden for radiostudier med hhv. grøn og rød elpære visende om aktuelle studie benyttedes til igangværende optagelse eller transmission.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle pletter fra hvid maling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus
Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?