Foto endnu ikke klar
886/​1070

Xie "Lalan" Jinglan (f. Guizhou 1921, d. 1995)

“Le Combat était il égal?” (Var dette en lige kamp?). Sign. på bagsiden Lalan 67. Olie på lærred. 114×146.

Udstillet: “Lalan-separatudstilling”, Galerie Moderne, Silkeborg, 1971, kat. nr. 18. Erhvervet her af den nuværende ejers familie.

Lalans værker befinder sig på tærsklen mellem to kulturer, og i dem viderebringer hun på en og samme tid traditionerne fra en af verdens ældste civilisationer og den avantgardistiske fremadskuende parisiske kunstscene i anden halvdel af det tyvende århundrede.

Født i den kinesiske provins Guizhou i 1921, drager hun i 1948 til Paris med sin daværende ægtefælle, kunstneren Zao Wou-Ki, hvor hun skriver elektronisk musik og studerer moderne dans. Først efter skilsmissen fra Wou-Ki i 1957 begynder hun sit maleriske arbejde. Netop bevægelsen og rytmikken oversættes i Lalans værker til et billedligt sprog, der således på smukkeste vis formår at kombinerer en kinetisk med en visuel verden - gennem penslens fejende dans over lærredet.

Som Eugéne Ionesco skriver i forordet til udstillingskataloget fra “Lalan” på Galerie Moderne i Silkeborg, 1971:

“Det, man kan sige, er, at det er meget sjældent, at en original kunstner fremstår, det er sjældent at kunne konstatere eksistensen af en selvstændig stemme og en personlig vej. Det er meget sjældent at være ny i det non-figurative maleri, at have en så stærk, så selvfølgelig og så indlysende originalitet som Lalan. Man kan ikke mere lave noget nyt, er vi tilbøjelige til at tænke, hverken i denne eller hin retning: og så pludselig er det nye her, det uventede, her er en maler, her er Lalan.”

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019

Vur­dering

1.000.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK