2142/​782

Kähler (, Keramikværksted, Næstved)

Vase af lertøj dekoreret med brun og grønlig glasur samt stiliserede mønstre. Sign. HAK, stemplet Denmark. Udført hos Kähler. H. 27,5.

Mindre overfladeridser. Enkelt afslag i glasur. Mindre afslag på fodrem.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

Hammerslag