2142/782
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj dekoreret med brun og grønlig glasur samt stiliserede mønstre. Sign. HAK, stemplet Denmark. Udført hos Kähler. H. 27,5.
Mindre overfladeridser. Enkelt afslag i glasur. Mindre afslag på fodrem.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag