2049/646
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Rund lågkrukke af stentøj, dekoreret med grågrøn og blå glasur. Lågknop modelleret i form af blade og bær. Sign. monogram. H. 11,7. Diam. 10.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud