Foto endnu ikke klar
886/​179

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Parti fra Cairos ørken med citadellet og mamelukgravene i baggrunden. Sign. H. A. Brendekilde Cairo 1890. Olie på lærred. 118×160.

Nytårsdag 1890 sætter Brendekilde kursen fra Italien mod Egypten. De mange mennesker, den fremmede kultur og den storslåede arkitektur gjorde stort indtryk og i et brev hjem skriver han:

“Cairos gader er i høj grad mærkelige. Butikkerne når helt ud på gaderne og det vrimler med kameler og æsler. Hestevogne, arabere, grinende negre, tyker, grækere, europæere og ellers alt andet krapyl som der er liv i. Alt i den skønneste forvirring. Jeg har set Chalifgravene som der er født levende i - fattige arabere bor der. Man går på dynger af affald og på disse har man et herligt panorama - Cairo med snesemange minareter og i baggrunden rækken af pyramider, som står så fint i den rene klare luft...Her er det gået op for mig at europæerens klædedragt ser noget så grinagtig ud. Han har en slem lighed med en påklædt abekat.”

For at passe bedre ind blandt de lokale anskaffede Brendekilde en arabisk bondedragt i indigofarvet og safrangul broderet silke og et par bløde kamelskindssko.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK