Samling fajance, bestående af en spansk albarello, dekoreret i blåt med kartouche, antagelig Talavera, 18. årh. H. 21 cm. Deruodver to Delft tallerkner Diam. 17 og 22 cm og et lille bukkelfad med kronet portræt Diam. 21,5 cm. Samt en jardiniere på tre tilspidsede fødder H. 9 cm L. 28 cm. 18. årh. Medfølger: Fad dekoreret i blåt en chinoiserie Diam. 34 cm og to div. tallerkner, disse stærkt rep. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Albarello, jardiniere og større Delft tallerken med gennemgående revner; kantafslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024