1950/​405

Fire buddingforme, si og postejform med låg af glaseret lertøj. 19. årh. Buddingforme Diam. 21–29. Postejform H. 11. L. 23. (6)

Stor buddingform med hank med gennemgående revner. Postejform med revne. Glasurafskalninger og krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag