2033/805
Thorkild Olsen (f. Glumsø 1890, d. Frb. 1973)
Stor gulvvase af blanc de chine med mønster i relief. Sign. monogram, 4037. Kgl. P. H. 38,5.
Patina herunder overfladeridser, mærker og smuds.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag