Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
“LC 20”. Skænk af beige lakeret træ på ben af turkislakeret metal, front med åben sektion med hylder og to sektioner med døre af mørkbejdset eg. Udført og mærket hos Cassina, Italien. H. 112. L. 225. B. 37,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Den ene ende med reparation på lakering. Nogle uoriginale og manglende skruer. En dør med manglende magnet.
Moderne kunst og design, 11. august 2020