2003/​859

Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)

Sofabord af udskåret patineret eg, opsat på cabriole ben. Svungen top med kehlet kant. Udført ca. 1940, antageligt hos snedkermester Frits Henningsen. H. 52. L. 139. B. 61.

God restaureret stand. Mindre ridser, overfladekrakkeleringer og enkelte små hak.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag