Johan Carl Frederik Viertel (f. København 1772, d. sst. 1834)
Et par portrætter af købmand Johan Gottfried Eschricht og hustru Marie Kjellerup. Usignerede. Olie på lærred. 67×51. I forgyldte, ovale empirerammer. (2)
Mindre afskalninger. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020