2142/​755

Palle Suenson (f. 1904, d. 1986)

To stabelstole med stel af eg, med hhv. tre og fire tværgående flade rygpinde, sæder beklædt med flettede patinerede lædergjorde. Udført og mærket med label hos Holger Knak Jensen, Aarhus. Polstring udført hos tapetserermester Anton Sølvsten, Aarhus. (2)

Tilsvarende stole blev udført i et antal på omkring 30 til Århus Oliefabriks administrationsbygning i 1942.

Palle Suenson var 1939–1942 arkitekten bag Århus Oliefabriks administrationsbygning. Han forestod formgivningen af både bygningen og inventaret.

I samme periode opførte Arne Jacobsen og Erik Møller Aarhus Rådhus, hvor Hans J. Wegner var ansat til at tegne møbler og inventar.

Møblerne til Aarhus Rådhus blev udført hos forskellige af byens snedkermestre og møbelfabrikker: Holger Knak Jensen, I.C.A. Jensen, Axel I. Sørensen, Mikael Laursen og Planmøbel. Polstring blev udført hos tapetserermester Anton Sølvsten.

Ovenstående stole har mange lighedspunkter med dem, som Hans J. Wegner tegnede til Aarhus Rådhus og senere Planmøbel's kontorserie. De tværgående rygpinde, som udgør stolenes ryg, ligner dog ikke noget, Wegner har tegnet.

Da Hans J. Wegner i 1946 bosætter sig i København, bliver han ansat på Palle Suensons tegnestue. Om der allerede i starten af 1940'erne har været et samarbejde mellem Hans J. Wegner og Palle Suensson, kan dog ikke påvises.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lædergjorde med defekter

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK