Svend Rathsack (f. Fredericia 1885, d. Frederiksberg 1941)
“Ung Mand med Falk”. Sign. S. R. 1914–17; stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 85.
Udstillet: “Svend Rathsack Mindeudstilling”, Den Frie Udstillings Bygning, København 1942, kat. nr. 5. (version). Udstillet: Den Frie Udstilling, København og Aarhus, 1918, hhv. kat. nr. 217 og nr. 109. (version).
Et eksemplar af figuren i Davids Samling, København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020