Foto endnu ikke klar
2012/​756

Lucien-Jacques Baucher, tilskrevet (f. Bruxelles 1929)

Skulpturelt unika bord af birk, stel perforeret med cirkelmønster. Top i form af hhv. sort og hvid formica trekant. Udført ca. 1958. H. 64. L. 245. B. 91.

Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger er bordet udført til indretningen af et hus, og udstillet på Expo 58 i Bruxelles.

Patina og slitage på grund af alder og brug. Top med overflademærker og ridser. Stel med mærker, ridser og afslag i finér. Hjørner/ nederste del af benene med tegn på vandskade samt hævet finér.

Moderne kunst og design, 17. marts 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK