Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
Siddende kvinde. Sign. G. Henning No II. Stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze på base af bemalet træ. H. 27, L. 17, D. 20.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020