Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive af emalje med arabertal, signeret Abm Fd Courvoisier dit Voisin Hambourg, med støvkasse, rigt graveret værk signeret Abm Fd Courvoisier dit Voisin Hambourg, indre kasse utydelig mærket. 18. årh. Vægt ialt 132 g. Kassediam. 54/62 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med afslag og ridser. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
23 bud