Holga Reinhard (f. Præstø 1853, d. København 1902)
Portræt af en ung kvinde med guldørering. Verso sign. Holga Reinhardt. Olie på lærred monteret på malepap. 18×13,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 115, 1960 nr. 39.
Enkelt retouchering samt enkelt mindre afskalning. Behov for rensning.