Virgilio Bianchini, efter Rafael (, 19.-20. årh.)
“Madonna del Cardellino”. Sign. V. Bianchini, copia, Via Petrarca 76, Firenze. Olie på lærred. 107×76.
Det originale værk fra 1505 befinder sig Uffizi-galleriet i Firenze.
Lærred bør strammes op. Behov for rensning. Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger, primært langs kanter. Afskalning/ mindre hul på Jomfru Marias kind.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018