1948/84
En samling opsatser og skåle af sølv og sterlingsølv, heraf en med indsats af kobber. Mestre Peter Hertz, 1835 samt Amsel M. Halberstadt, 1862 m.fl. Danmark samt England, 19.-20. årh. Vægt ekskl. kobberindsats ca. 1512 gr. H. 6–14,5. L. 12–22,5 (6)
Mindre buler, ridser og mærker. Kandisskål med hanke ej stemplet. Aflang skål på fødder med enkelte revner i kanten samt graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag