1948/​84

En samling opsatser og skåle af sølv og sterlingsølv, heraf en med indsats af kobber. Mestre Peter Hertz, 1835 samt Amsel M. Halberstadt, 1862 m.fl. Danmark samt England, 19.-20. årh. Vægt ekskl. kobberindsats ca. 1512 gr. H. 6–14,5. L. 12–22,5 (6)

Mindre buler, ridser og mærker. Kandisskål med hanke ej stemplet. Aflang skål på fødder med enkelte revner i kanten samt graveret.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.000 DKK