2139/866
Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Et sæt på otte armstole af palisander, sæde og vipperyg betrukket med sort skind. Model 42. Udført hos Schou Andersen Møbelfabrik, Vejen. (8)
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 50.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud