865/​39

Marie Krøyer (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)

Erhvervet af Skagens Museum i maj 2016.

Solbeskinnet pergola fra Ravello. Sign. Marie K Ravello 90. Olie på træ. 28,5×40.

I 1890 tog Marie og P.S. Krøyer på bryllupsrejse til bl.a. Rom, Capri og Napoli, hvor de tilbragte længere tid på grund af Maries sygdom. I maj var de i Ravello, hvor Krøyer maler “En vinstue” (Den Hirschsprungske Samling) og “Marie maler i Ravello” (Skagens Museum). Det kunne være den solbeskinnede Marie arbejder på.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

210.000 DKK