2014/724
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“System 1–2-3”. Et par stole med fempasfod af forkromet stål monteret på hjul. Betrukket med beige uld. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Kraftig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld betræk er trevlet og med meget smuds, har brug for ompolstring.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag