2014/​724

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“System 1–2-3”. Et par stole med fempasfod af forkromet stål monteret på hjul. Betrukket med beige uld. Udført hos Fritz Hansen. (2)

Kraftig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld betræk er trevlet og med meget smuds, har brug for ompolstring.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK