Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Fritstående skrivebord af teak, front med to udtræksplader, to jalousilåger, bag hvilke seks skuffer af ahorn, bagside med udtræksplade og skydelåge, bag hvilke hylder. Model A 1515. Udført hos Planmøbel, Aarhus. H. 75. L. 190. B. 95.
Litteratur: Planmøbel katalog 1958.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. To indsatsskuffer mangler i jalousirum. En skydelåge mangler på bagside. Glasplader til udtræksbakker medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 4. juni 2013
11 bud