1951/863
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Sæt på fire trebenet stole med stel af stål. Sæde og ryg af formbøjet teak. Formgivet 1952. Model 3100. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag. Revner og blød ryg.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag