Carlo Battaglia (f. La Maddalena 1933, d. 2005)
“Crono”, 1974–75. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Tempera og olie på lærred. 100×200. Uindrammet.
Proveniens: Galerie Arnesen, København.
Talrige krakeleringer hen over lærreder, samt afskalninger hen over lærredet.
Moderne kunst og design, 8. december 2020