Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)
“Christus og den rige mand”. Sign. V. I. 98. Olie på lærred. 70×89.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Valdemar Irmingers malerier nr. 382.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 419, 1981 nr. 86.
Udstillet: Charlottenborg 1899 nr. 192. Die Grosse Berlinger Kunst-Austellung 1990 nr. 1819.
Lærred bør strammes op. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020