2124/​784

Harald Folmer Gross (f. 1888, d. 1961)

Balsusterformet gulvvase af lertøj, dekoreret i farver med indridset kalkun og bladværk. Sign. H.F. Gross. Udført hos Knabstrup. H. 57.

Restaureret på fod. Enkelte minimale glasurafskalninger.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag