Johan Rohde, Hans Hansen (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”, agurkesalatsæt med sølvskafter samt lille skål af sterlingsølv. Agurkesalatsæt udført og stemplet hos Georg Jensen anno 1926. Vægt 59 g. L. 17,7. Lille skål med let hamret overflade. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1946. Vægt 102 g. H. 3,3. Diam. 10,7. (2)
Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Agurkesalatsæt: horndele med slitage omend intakte. Skål: fane/øverste kant med enkelte buler/ujævnheder.
Moderne kunst og design, 18. august 2020