1336/628
Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)
“Konkylie”. Middags- og kaffestel af porcelæn, delvist dekoreret med rosa glasur. Stemplet monogram, Kgl. P. (53)
Bestående af: 8 middagstallerkner (hvide), 16 dybe tallerkner, 9 kagetallerkner, 19 kaffekopper med 23 tilhørende underkopper.
Middagstallerkner: 2. sortering. Let alders- og brugspatina, herunder lette overfladeridser.
Moderne kunst og design, 3. september 2013
Vurdering
Hammerslag
22 bud