C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
Skystudier. Usigneret. Betegnet C. F. Aagaard på etiket på bagsiden. Olie på papir monteret på malepap. 20,5×39,5. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren til dennes barnebarn og derefter solgt på Nellemann & Thomsen auktion d. 28. April 1955. Bruun Rasmussen auktion 163, 1964 nr. 312.
Mindre afskalninger og nålehuller ved kanter. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
12 bud