Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)
Unik tre-pers. sofa med udskåret stel af Cubamahogni, front med to skuffer, runde greb. Sider, sæde samt ryg betrukket med sandfarvet hørstof. Formgivet og udført 1918 hos snedkermester A.J. Iversen. L. 200.
Proveniens: Sofaen tegnede Gottlob til sit eget hjem, hvor den stod indtil han gik bort i 1976, herefter nedarvet i familien. Erhvervet af tidligere ejer direkte fra Kaj Gottlobs familie. Erhvervet af nuværende ejer hos Bruun Rasmussen, auktion 1909, lot nr. 555, februar 2019.
Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024