2450/​859

Fritz Hansen

Armstol med stel af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået brunt, farvet skind. Model 1541. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?