2025/8517
Gerasim Afanasiev (, Moskva)
Russisk Art nouveau skrin af sølv, indvendigt forgyldt, sider med to hanke, låg og sider graveret med blomster og bladslyng. Gerasim Afanasiev, Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt 377 g. L. 13. D. 8,5. H. 7,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mindre indtryk.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud