2043/​504

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 103”. Fritstående tre-personers sofa med medestel af rustfrit stål, sider, ryg og løse hynder med sort skind. Formgivet 1970. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense. L. 218.

Denne sofa blev oprindeligt formgivet af Hans J. Wegner for Johannes Hansen i 1970 og senere relanceret i forbindelse Carl Hansen & Søn's 100 års jubilæum. Kilde: Carl Hansen & Søn.

Litteratur: Carl Hansen & Søn katalog, 2015.

Serienr. CH103–21. Certifikat medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Certifikat medfølger.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag