2131/​93

Nyrokoko tabatiere af 18 kt. guld, rektangulær, prydet med guillocheret mønster samt graveret med rocailler og blomster, låg med havnesceneri. Nummereret II 29. Uidentificeret stempel. 19. årh. Vægt 118 g. L. 8,5 cm. B. 5 cm. H. 1,9 cm.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Syretestet til 18 kt. guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK

(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
29.000 DKK