Rococo vifte af bemalet silke, dekoreret i farver og guld med hyrdinde og blomsterranker, ribber af udskåret ben med blomsterdekoration. Ca. 1800. L. 23. Monteret i ramme.
Misfarvninger. Brud på ribber. Enkelte flænger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt i ramme. Nyere ramme med løs liste.
Varia, 18. august 2016